Paieška

 

VVG veiklos istorija

 

Šalčininkų r. VVG susikūrimą paskatino 2001–2003 m. Lietuvoje vykdyta Baltijos šalių kaimo bendruomenių partnerystės programa (KBPP). Šios programos rėmuose Lietuvoje buvo išbandomas LEADER modelis, kurį įgyvendinant 2001 m. Šalčininkų r. buvo įkurta Partnerystės grupė. Šalčininkų r. Partnerystės grupėje, pagal atitikimą VVG reikalavimams, buvo atstovaujami įvairūs sektoriai: vietos bei centrinė valdžia, verslas ir kaimo bendruomenės bei kitos NVO.

Partnerystės grupės tikslas buvo parengti ir įgyvendinti integruotą vietos plėtros strategiją, nukreiptą į kaimo gyventojų skurdo ir socialinės atskirties mažinimą. Šalčininkų r. Partnerystės grupės veikla buvo sėkminga – ji parengė integruotą kaimo plėtros strategiją, suaktyvino kaimo gyventojus, per bendruomenių ir kitų vietos organizacijų projektus įgyvendino kaimo gyventojų skurdo ir socialinės atskirties mažinimo strategiją. Naujų vietos plėtros principų praktiškas įgyvendinimas pasirodė esąs veiksmingas, todėl Partnerystės grupė, įgijusi naują patirtį ir žinias, nusprendė tęsti ir plėsti savo veiklą.

2003 m. gruodžio mėn. LEADER+ priemonės įgyvendinimo iniciatyvinė grupė, susikūrusi Šalčininkų r. Partnerystės grupės pagrindu, suorganizavo 3 informacinius susitikimus savivaldybėje ir kaimiškose seniūnijose. Į juos buvo pakviesti ir aktyviai dalyvavo bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, vietos valdžios atstovai ir kaimo verslininkai. Informacinių seminarų dalyviai buvo supažindinti su LEADER+ priemone, Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektų įgyvendinimo galimybėmis, aptarė Šalčininkų r. Partnerystės grupės sėkmingai įgyvendintos Kaimo bendruomenių partnerystės programos rezultatus.

Iniciatyvinės grupės nariai aplankė visas rajone esančias kaimo bendruomenių organizacijas, individualiai bendravo su kitų kaimo plėtrą įtakojančių organizacijų vadovais. Šių susitikimų metu vyko konsultacijos dėl bendrų tikslų ir uždavinių, įgyvendinant LEADER+ priemonę. Susitikimų dalyviai teigiamai įvertino KBPP ir LEADER+ iniciatyvų svarbą Šalčininkų kaimo vietovių plėtrai ir įsipareigojo deleguoti savo atstovus į Šalčininkų r. VVG.

2003 m. gruodžio 30 d. savivaldybės administracijos salėje įvyko steigiamasis Šalčininkų r. VVG susirinkimas. Steigiamąjį aktą pasirašė 24 organizacijų atstovai. 2004 m. balandžio mėn. buvo galutinai suformuota Šalčininkų r. Vietos veiklos grupė. VVG nusprendė rengti integruotą bandomąją Šalčininkų r. kaimo vietovių vietos plėtros strategiją, pasirinkusi strategijos rengimo kryptį „Gyvenimo kokybės kaimo vietovėse gerinimas“ ir pateikė paraišką Nacionalinei mokėjimo agentūrai.

Šalčininkų r. Vietos veiklos grupės parengta bandomoji integruota kaimo vietovių plėtros strategija LEADER+ priemonei įgyvendinti Žemės ūkio ministerijos organizuotame konkurse buvo pripažinta tinkama ir jos įgyvendinimui buvo skirta 508 817,00 Lt pagal projektą „Šalčininkų rajono bandomosios integruotos kaimo vietovių plėtros strategijos įgyvendinimas“ Nr. BPD2004-EZUOGF-4.6.2-04-06/0/0001. Ši strategija yra sėkmingai įgyvendinta – finansuoti 36 vietos projektai.

2009 m. spalio 20 d. įvykusiame Šalčininkų r. VVG visuotiniame narių susirinkime, buvo patvirtinta nauja VVG įstatų redakcija ir VVG valdybos sudėtis. Atsinaujinusi Šalčininkų r. VVG valdyba patvirtino naują strategiją LEADER metodui įgyvendinti 2007–2013 metų laikotarpiu ir apibrėžė savo misiją.

Pagal 2007 – 2013 metų strategiją įgyvendinti 49 projektai, užtikrinę palankios kaimo aplinkos kūrimą, kaimo gyventojų aktyvinimą, skatinant bendruomeniškumą ir verslumą. Įgyvendintų projektų dėka sutvarkyti kaimo vietovėse esantys visuomeninės paskirties pastatai, pertvarkyti ir modernizuoti mokyklų aikštynai, įsigyta jiems įranga, įkurtos bendruomenių poreikiams reikalingos patalpos. Kaimo bendruomenės taip pat pasinaudojo galimybėmis organizuoti renginius ir šventes, keliavo po Lietuvą. Šalčininkų rajono VVG sėkmingai vykdė savo misiją ir skatino permainas kaimo vietovėse.
 
2014 – 2020 m. finansavimo laikotarpis atnešė naujų iššūkių, skatinant verslų kūrimą ir užimtumo didinimą, remiant bendruomenišką veiklą ir kaimo gyventojų iniciatyvas. Šalčininkų rajono VVG išnagrinėjo ir patvirtino finansavimą 52 pateiktoms paraiškoms. Strategijos naujovė – bendruomeninis verslas. Pareiškėjai aktyviai įgyvendino projektus plėsdami ir kurdami verslus, stiprindami bendruomeniškumą. Realizuojant 2014 – 2020 m. strategiją taip atnaujintos kultūros įstaigos, surengtos šventės, kelionės, skirtas dėmesys jaunimui.
 
Šalčininkų rajono 2023-2028 metų vietos plėtros strategija numato turistams ir vietos gyventojams patrauklios vietovės kūrimą puoselėjant vietos tradicijas ir teikiant turiningo laisvalaikio, poilsio, kultūros ir socialines paslaugas. Jai įgyvendinti įžvelgiamos Šalčininkų rajono stiprybės - palanki geografinė padėtis gyvenimo, verslo ir turizmo požiūriu, sostinės „priemiesčio“ teritorija, o taip pat patraukli, daugiakultūrė, turinti nemažai gamtinių ir kultūrinių išteklių, istorinių objektų vystyti turizmo ir rekreacijos paslaugoms, teritorija.

2023 m. gegužės 29 d. Visuotiniame Šalčininkų rajono vietos veiklos grupės narių susirinkime Šalčininkų rajono 2023-2028 metų vietos plėtros strategijai pritarta vienbalsiai. 
 

 

smart foreash
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo politika
Sutinku Išvalyti slapukus ir išeiti